KÉRDÉSEK A VÉGREHAJTÁSRÓL

 


Mit tegyek ha végrehajtási lapot kaptam?

Fontos, hogy felkeresse a végrehajtó irodát a megadott elérhetőségek valamelyikén.

Ha adósként nem veszem át a hivatalos leveleket, akkor nincs is tartozásom?

Az át nem vett küldemény nem akadályozza a végrehajtás lefolytatását, viszont az adós így nem fog tudomással bírni az eljárás részleteiről, elmulasztja a jogorvoslati lehetőségeit.

Érdemes beszélni a végrehajtóval?

A végrehajtó az adósság sorsának rendezése érdekében tájékoztatást ad az adós lehetőségeiről, jogairól, sőt a végrehajtó részletfizetési kedvezményt biztosíthat. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar oldalán megtalálható minden végrehajtó elérhetősége.

Amennyiben lefoglalják az ingatlanomat, akár utcára is kerülhetek?

Az ingatlan lefoglalása nem jelent azonnali értékesítést! Az ingatlan árverés hosszadalmas folyamat, ráadásul a végrehajtási eljárás során bármikor lehetőség van a tartozás kiegyenlítésére.

Ha megjelenik a végrehajtó, be kell engednem?

A végrehajtó hivatalos személy, az eljárásának akadályozása bűncselekménynek minősül!

A végrehajtó bármennyi pénzt kérhet?

A végrehajtó díjazását jogszabály állapítja meg és a végrehajtó nem hajthat be többet a végrehajtható okiratban szereplő összegtől.

Miért hajtanak be tőlem többet, mint amivel tartozom?

A teljes tartozás kifizetéséig a tartozás mértéke emelkedhet (pl. kamatok, végrehajtás költsége).

Mindent elvihetnek?

Nem. A fokozatosság elvét a végrehajtás során be kell tartani. A fokozatosság az értékesítéskor érvényesül, először bankszámláról, munkabérből próbálják behajtani a tartozást.

Nem tartozom senkinek.

A végrehajtás csak bíróság, közjegyző vagy más hatóság által kiállított jogerős, végrehajtható okirat alapján indulhat, azaz a végrehajtást már megelőzte egy eljárás (felszólítás), ahol a pénztartozást megállapították és határidőt adtak annak megfizetésére, rendelkezésre álltak jogorvoslati lehetőségek arra az esetre is, ha az adós nem ismerte el a tartozását.

Használhatom-e az autóm ha lefoglalták?

Igen, a végrehajtó elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztet be az adós tulajdonában lévő gépjárműre, de amennyiben 30 napon nem történik megállapodás a tartozás rendezésére, úgy a harmincadik nap lejáratát követően, a gépjármű kivonásra kerülhet.

Van jogom panaszt tenni?

Van. A végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránt pert lehet indítani a végrehajtást kérővel szemben, ha az adós a végrehajtást sérelmesnek találja. Amennyiben a végrehajtó jár el törvénysértően, akkor vele szemben végrehajtási kifogást lehet előterjeszteni. A végrehajtó tevékenységével kapcsolatban a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnál lehet panaszt tenni.

Megismerhetem a jogaimat, a végrehajtási eljárás menetét?

Igen. A végrehajtási eljárásra vonatkozó jogszabályok mindenki számára elérhetők.